ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, հանձնաժողովի անդամներ Շիրակ Թորոսյանը, Արայիկ Աղաբաբյանը եւ Արտակ Զեյնալյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել են Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների խորհրդի ներկայացուցչական պատվիրակությանը՝ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Աբդելբարի ալ-Զիբարիի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն է հայտնել Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանի գործընկեր պատվիրակությանը` հանձնաժողովի` Հայաստան այցելելու հրավերն ընդունելու համար:
Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Իրաքի միջեւ բարեկամական կապերի զարգացումը եւ նշել, որ բացի մշակութային կապերից երկու ժողովուրդներին միավորում են նաեւ տնտեսական, քաղաքական եւ հումանիտար համագործակցությանը վերաբերող բազմաթիվ հեռանկարները:
Արմեն Աշոտյանը նշել է նաեւ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն արտաքին քաղաքականության գերակայությունների շրջանակում մեծապես կարեւորում է հարաբերությունների զարգացումը Մերձավոր Արեւելքի երկրների, այդ թվում նաեւ Իրաքի Հանրապետության հետ: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Հայաստանի եւ Իրաքի ժողովուրդների միջեւ առկա պատմական ամուր բարեկամությանը, որը մեկ անգամ եւս ընդգծում է այն իրողությունը, որ տարածաշրջանում չկան կրոնական խնդիրներ:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է երկու խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների սերտ համագործակցությունը եւ նշել, որ հանձնաժողովները կարող են գործուն ներդրում ունենալ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում: Այս համատեսքստում բարձր է գնահատվել նաեւ միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերն ու ակտիվ գործունեությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ԴԱԻՇ-ի դեմ պայքարում Իրաքի ժողովրդի տարած հաղթանակը եւ նշել, որ ծայրահեղականության դեմ պայքարը հանդիսանում է երկու պետությունների արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն գերակայություններից մեկը:
Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Աբդելբարի ալ-Զիբարին շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին հրավերի համար եւ նշել, որ հայ-իրաքյան հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ: Նա կարեւորել է տնտեսական, քաղաքական եւ հումանիտար ոլորներտում համագործակցության հնարավորությունները:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում զարգացման հեռանկարներին, երկու պետությունների միջեւ կանոնավոր չվերթեր ունենալու անհրաժեշտությանը:
Հանդիպման ավարտին Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը ցանկություն է հայտնել Իրաքում հյուրընկալելու ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը, ինչն Արմեն Աշոտյանը սիրով ընդունել է:

Armen Ashotyan: Cooperation between Armenia and Iraq is Considered as Perspective
On November 3, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan, Committee members Shirak Torosyan, Arayik Aghababyan and Artak Zeynalyan received the authoritative delegation led by the Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Council of Representatives of the Republic of Iraq Abdelbari Al-Zibari.
Welcoming the guests in the RA National Assembly Armen Ashotyan thanked the partner delegation of the parliament of the Republic of Iraq for accepting the Committee’s invitation to visit Armenia.
Armen Ashotyan has highlighted the development of the friendly relations between Armenia and Iraq, and has noted that besides the cultural ties, numerous perspectives concerning the economic, political and humanitarian cooperation also unite the two peoples.
Armen Ashotyan has also stated that within the framework of the foreign policy priorities the Republic of Armenia greatly highlights the development of the relations with the Near East countries, including also with the Republic of Iraq. In this context he has touched upon the historical firm friendship existing between the peoples of Armenia and Iraq, which once again underlines the reality that there are no religious problems in the region.
The Committee Chairman emphasized the close cooperation of the Committees on Foreign Relations of the two parliaments and noted that the Committees can have contribution in practice to the development of the inter-parliamentary ties. In this context the role and activities of the Inter-Parliamentary Friendship Groups was also highly assessed.
Regarding the regional problems, Armen Ashotyan has highlighted the victory of the Iraqi people in fight against DAESH and has noted that the fight against extremism is one of the most important priorities of the foreign policy of the two states.
The Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Council of Representatives of the Republic of Iraq Abdelbari Al-Zibari has thanked the Armenian side for the invitation and noted that the Armenian-Iraqi relations have great potential of development. He has emphasized the possibilities of cooperation in the economic, political and humanitarian spheres.
The sides also referred to the perspectives of development in the sphere of tourism and the necessity of having regular flights between the two states.
At the end of the meeting the Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Council of Representatives of the Republic of Iraq expressed wish to host in Iraq the delegation of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, which Armen Ashotyan gladly accepted.